محصولتان را انحصاری کنید

آیا می دانستید اگر طرح جدیدی برای محصولات تولیدی خود ایجاد کرده اید یا بسته بندی منحصر به فردی ابداع کرده اید، قبل از افشا باید آن را ثبت نمائید؟ هر تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که باعث زیبا شدن و جذابیت محصولات شما برای مصرف کننده شود را بهتر است قبل از افشا، ثبت نمایید تا جلو سوء استفاده رقبای خارجی و داخلی در بازارهای هدف گرفته شود. با ثبت طرح صنعتی، شما می توانید به راحتی جلو واردات یک محصول که تقلیدی از طرح تولیدی ثبت شده شما است، گرفته شود. طرح هایی قابل ثبت است که طبق قانون و مقررات مربوط تقاضا شود و شرایط قانونی را هم داشته باشد.

  • طرح باید ”جدید“ باشد، یک طرح در صورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضای ثبت در دسترس عموم نباشد.
  • طرح باید ”اصیل“ باشد، یک طرح در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدیده آمده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.
  • طرح باید ”شخصیت فردی“ داشته باشد. یعنی تأثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های قبلی که قبلاً در دسترس عموم قرار گرفته اند بر آن کاربر بوجود می آورند، تفاوت داشته باشد.

با ثبت طرح های جدید و نوآورانه خود ضمن منحصر به فرد نمودن طرح های تولیدی خود، همچنین می تواند ضمن اجاره دادن طرح فوق (لیسانس)، چنانچه هرگاه توسط اشخاص مورد تعرض مهندسی معکوس (کپی برداری) قرار گرفت به راحتی جلو سوء استفاده کننده را گرفته یا حتی تقاضای جبران خسارت نمایید. بنابراین می بینیم ثبت طرح صنعتی نه تنها عمل بیهوده نیست، بلکه کاملاً منطقی و مفید است.

مراحل ثبت طرح صنعتی

الف- ثبت طرح صنعتی مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع اداره مالکیت معنوی است.

ب- اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در فرم مخصوص اظهارنامه ثبت طرح صنعتی و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ، توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود.

یادآوری – در صورتی که اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد مربوط، به زبان دیگری غیر از فارسی باشد، ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه عادی کامل آن‌ها الزامی است، در نهایت اگر ترجمه کامل این مدارک برای متقاضی میسر نباشد، می‌تواند خلاصه آن‌ها را به فارسی ضمیمه نماید. اداره مالکیت معنوی در صورت لزوم می‌تواند در جریان بررسی اظهارنامه، ترجمه رسمی مدارک مذکور را مطالبه می نماید. چنانچه اصطلاحات فناوری و علمی به کار رفته در اسناد مذکور، معادل فارسی نداشته باشند، ذکر همان اصطلاحات کفایت می‌کند.

بر اساس تجربیات گروه مشاورین آریا جهت تسریع و تسهیل در ثبت طرح صنعتی، اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، باید پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده و اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح به عنوان نمونه جهت مراحل ثبت طرح صنعتی به کارشناسان گروه مشاورین آریا تحویل داده شود.

در طرح صنعتی سه بعدی، اداره مالکیت معنوی می‌تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می‌دهد، باید حداکثر ۲۰×۲۰×۲۰ سانتی متر و وزن آن حداکثر ۲ کیلوگرم و از ماده‌ای بادوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل‌های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد ۲۰×۱۰ سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4 و با جوهر مشکی باشد؛

طرح چاپ شده اشکال و تصاویر گرافیکی یا ترسیم شده، موضوع بندهای فوق، باید حداکثر در ابعاد ۲۰×۲۰ سانتی متر باشد و در آن رنگی بودن یا نبودن اشکال و تصاویر تصریح شود.

شرایط و مشخصات فنی تصاویر با توجه به تجربیات گروه مشاورین آریا در راستای تسریع امور ثبت طرح صنعتی به شرح ذیل می باشد:

۱- سایز تصاویر حداکثر A4 باشد.

۲- حتماً بصورت عمودی اسکن شود.

۳- در تصویر ارسالی حتماً طرح باید در یک زمینه ساده، به نحوی که قابل رویت باشد، قرار گیرد.

۴- تصویر ارسالی باید بصورت رنگی باشد و حداکثر حجم آن ۵۰۰ kb باشد.

۵- تصویر مدارک ترجیحاً به صورت سیاه و سفید اسکن شده و حداکثر حجم آن ۲۵۰ kb باشد. (ترجیحاً پشت و روی کارت ملی و کپی صفحه اول شناسنامه در یک تصویر باشد.)

۶- پسوند فایل های اسکن شده، jpg باشند.

پ- متقاضی یا نماینده قانونی او در هر زمان قبل از ثبت طرح صنعتی می‌تواند ضمن تسلیم درخواست کتبی به مرجع ثبت، اظهارنامه خود را مسترد دارد. درصورت استرداد اظهارنامه، هزینه‌های پرداختی از سوی اداره ثبت طرح صنعتی مسترد نخواهدشد.